+420 325 510 211  | 
  DS:5adasau

Portál občana - město spustilo novou aplikaci pro elektronickou komunikaci s občany.

10000075100000761000007710000077


obcan.mestolysa.cz

Portál občana

Do ostrého provozu přešel nový systém pro on-line komunikaci mezi občanem a městským úřadem. Takzvaný Portál občana bude zajišťovat elektronické vyřízení životních situací a poskytovat přehled o stavu jejich zpracování. Samoobslužná komunikace občan-úřad nahradí osobní nebo poštovní kontakt mezi stranami (občan- úřad) a umožní vyřídit závazek či podání prostřednictvím elektronických on-line formulářů, a to i mimo úřední hodiny, a zjednoduší a zrychlí práci úřadu. Systém mohou využívat rovněž podnikatelé, a to fyzické i právnické osoby. Lysá nad Labem je tak jedním z prvních měst v republice, které uvádí do praxe elektronizaci veřejné správy. Systém Portál občana byl realizován za spolufinancování EU v rámci Integrovaného regionálního operačního programu a vznikl za spolupráce IT odboru Městského úřadu a společnosti DATRON, a.s.

Služby, které Portál občana poskytuje

Portál občana je rozdělen na veřejnou část a na neveřejnou část, která je přístupná po přihlášení/registraci občana.

Veřejná část - obsahuje seznam životních situací a jejich popis, jak v nich má občan postupovat (stavební povolení, registrace vozidel, řidičské průkazy, občanské průkazy, cestovní pasy, matrika, živnostenské podnikání, vodoprávní úřad, odpady, a mnoho dalších). Dále si může občan vyplnit/stáhnout potřebné formuláře pro jednotlivé životní situace, vytisknout je a doručit na podatelnu města. Ve veřejné části portálu najde občan také kompletní seznam kontaktů na pracovníky úřadu.

Neveřejná část - Portálu občana vyžaduje jeho registraci v systému, tak aby byl občan jednoznačně identifikovatelný. V této části portálu získá uživatel další individualizované služby a možnost elektronického podání formulářů. Chytré formuláře se automaticky předvyplňují známými údaji o přihlášené osobě nebo podnikatelském subjektu. Občan nebo firma budou moci sledovat historii odeslaných formulářů a stav jejich projednávání. Registrovaný občan může přes portál hradit platby on-line (platební brána). V současnosti se tak dají platit poplatky za psa a za odvoz odpadů. Užitečnou funkcionalitou portálu je tzv. „hlídací pes“, který umožňuje nastavit upozornění na končící platnost dokladů. Upozornění přijde občanovi na uvedený e-mail.

Kde Portál občana najdu

obcan.mestolysa.cz

Jak se na Portál občana přihlásit (neveřejná část)

Přihlásit se na Portál občana je možné několika způsoby:

  1. přes moje ID
  2. přes datovou schránku
  3. přes elektronickou eObčanku (je potřeba čtečka čipových karet + aplikace eObčanka)

Na závěr chci požádat obyvatele Lysé nad Labem aby Portál občana vyzkoušeli, aby měli odvahu se zaregistrovat a aby systém aktivně používali. Bude to ku prospěchu jejich a ku prospěchu pracovníků městského úřadu.

Nalezli jste chybu? Označte ji myší a stiskněte Ctrl + Enter.