Volný pohyb osob

• Od pondělí platí zákaz opouštět území okresu, na kterém má dotyčný trvalý pobyt nebo bydliště, bez zásadního důvodu, jakým je například cesta do zaměstnání či k lékaři a na úřad.

• Pro cesty mimo vlastní okres bude při cestě do zaměstnání potřeba například potvrzení zaměstnavatele. Pro cesty k lékaři či na úřady pak čestné prohlášení nebo formulář s místem, časem a cílem cesty.

• Vzory formulářů:
    vzor čestného prohlášení v příloze

• vzor formuláře pro cesty mimo okres v příloze

• I v rámci okresu budou povoleny jen nezbytné cesty, například na nákupy, a to v nezbytném počtu osob. Návštěvy příbuzných v rámci okresu nejsou povolené, pokud nejde o zajištění nezbytných potřeb či nutné péče.

• Cesty do přírody a sportování - možné jen za podmínky společné přítomnosti pouze členů jedné domácnosti a na území obce, ve které má osoba trvalý pobyt nebo bydliště. Venčení psů v noci bude možné do 500 metrů od bydliště.

Školy a školky

Od pondělí se zavřou všechny školy, školky a dětské skupiny s výjimkou těch, které fungují při zdravotnických zařízeních a které jsou určené pro pracovníky záchranných složek (IZS).

Ochrana dýchacích cest

• Končí možnost v prodejnách, provozovnách a veřejné dopravě nosit dvě roušky místo respirátoru. V zastavěném území obce bude třeba vždy nosit minimálně chirurgickou roušku, mimo obec jen v blízkosti lidí nežijících ve stejné domácnosti.

• Ochrana dýchacích cest bude nově povinná i na pracovišti. Výjimku mají jen lidé, kteří jsou v místnosti sami, ochranné prostředky musí zaměstnancům zajistit zaměstnavatel.

Oblast maloobchodu a služeb:

• Vláda zredukovala počet výjimek ze zákazu přítomnosti veřejnosti v provozovně. Ve výjimkách už nejsou například prádelny a čistírny, prodejny textilního materiálu a textilní galanterie, zámečnictví, papírnictví či prodejny se zbraněmi a střelivem. Zavřít budou opět muset i prodejny dětského oblečení a obuvi a například provoz automyček bude možný jen bez obsluhy.

• Otevřené budou dál potraviny, lékárny, drogerie, optiky a výdejny zboží.

Nalezli jste chybu? Označte ji myší a stiskněte Ctrl + Enter.